O STÂNCĂ DE NECLINTIT

Ceeace caracterizează Neamul Românesc este statornicia lui,în Orotoxie,în Tradiție,în mod de gândire,în aprecierea diferenței dintre bine și rău și încăpățânarea de a fi același mereu.Românii nu au doar calități,dar nu au numai defecte.Au și defecte și moduri specifice de a reacționa,care pot fi enervante.Dar acest mod de comportament s-a alcătuit […]

Românii nu sunt laşi! Nici leneşi!

Redactia

Una dintre cele două teze care sunt invocate pentru a argumenta faptul „că avem conducătorii pe care îi merităm” este aceea a laşităţii, lenei, neimplicării, toate caracteristice românului. Cum nu o împărtăşesc, voi căuta să aduc, în cele ce urmează, acestei opinii induse dinspre centrele care ne vor aşa, unele corecţii, cred eu, absolut necesare oricărei perspective asupra luptei anti-sistem. Şi prima este chiar sistemul care funcţionează ca un organism extrem de vital şi de agresiv împotriva persoanei, ale cărei drepturi, ce decurg din morală şi sunt proclamate în chiar fundamentele juridice ale sistemului, îi sunt acesteia negate şi deci refuzate, rămânând astfel simple declaraţii exterioare funcţionării acestuia.

Analistul Dan Diaconu, prognoză de coșmar

Redactia

Când Plăvanul a incendiat Colectivul a făcut-o pentru a acapara justiţia. Aceea era miza care-i permitea să conducă după bunul plac. Miza guvernului Cioloş a fost strict atacul punctual asupra justiţiei, acapararea totală a sistemului şi instaurarea terorii. Suplimentar acum pentru Orban ar mai fi un mizilic, anume desfiinţarea Secţiei de […]